O nás

Naše uskupení se začalo formovat v roce 2009, ale jeho pozadí má mnohem delší historii. Do vytvoření skupiny En Garde! fungovali obě položky - tedy tanec i šerm - samostatně. Svedla nás touha nejen pro období baroka, ale také tuto dobu oživit a předvést jako ucelenější projekt.

Název En Garde! jsme zvolili díky Tomášovi a šermu, kde se tento termín používá. Zároveň nám připadalo, že se skvěle hodí i k tanci. Roli hraje také francouzský původ a tedy i odkaz ke Francii - kolébce barokního šermu i tance. V překladu En Garde! znamená "na střeh!" nebo také být ve střehu, uvést někoho do pohotovosti či varování.

Stávající obsazení je již delší dobu neměnné – skládá se ze čtyř tanečníků a tří šermířů. Členové En Garde! se dlouhodobě aktivně věnují vzdělávání – v barokním tanci jak u českých lektorů, tak zahraničních. Např. Prof. Helena Kazárová, Ph.D., MgA. Hana Slačálková, František Dofek, Béatrice Massin (FR), Francoise Denieau (FR) či Andrea Miltner (GB/CZ). Aktivně se také věnují studiu původních pramenů a choreografií, čtení feuilletovy notace a výuce barokního tance. Účastní se také kurzů a letních škol – Starý tanec tady a teď (pravidelně od roku 2007), Academie de Sablé v Praze (2008 – 2011) či Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích (2010 – 2013).

V šermu se pak snaží kombinovat poznatky ze studia původních pramenů a zkušenosti ze sportovního šermu a účastní se turnajů jak ve sportovním tak historickém šermu.

Jedinečnost En Garde! spočívá zejména v odhodlání dělat barokní tanec i šerm kvalitně – at´ už výběrem vhodné hudby, zvolením odpovídajících oděvů nebo dlouhodobým studiem těchto disciplín, původními zdroji počínaje, až po rekonstrukci konče.

Naším posláním je přiblížit široké veřejnosti barokní tanec v co nejvěrnější dobové podobě, nastavit určitou laťku kvality, snížit mylné představy o barokním tanci a v neposlední řadě nadchnout nové zájemce o krásu barokních tanců.

 

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Více o nás v sekci členové!

 

 

 

baroko